2018-11-13

Konferencja związków zawodowych działających w ramach Grupy Saint-Gobain

Sieć związków zawodowych IndustriALL Global Union w Saint-Gobain spotkała się w Paryżu we Francji w dniach 30-31 października 2018 r. w celu promowania dialogu społecznego w grupie.

25 delegatów i obserwatorów z 10 krajów zgromadziło się w Paryżu, gdzie debatowali na temat przyszłości swojej firmy i miejsc pracy. W najbliższej przyszłości Saint-Gobain planuje zmienić strukturę, dostosowując ją bardziej do cyfrowej przyszłości w branży materiałów. Zmiany będą miały bezpośredni wpływ na warunki pracy i stosunki robocze. Delegaci wymieniali różne doświadczenia związane z procesem cyfryzacji, które mają już miejsce w Saint-Gobain, wysoce innowacyjnym graczu w tym sektorze. Doświadczenie pracowników różni się w zależności od kraju, ale pewne rzeczy są już jasne: firma zmieni się drastycznie, a niektóre z nowych zmian strukturalnych wkrótce nadejdą.

Drugiego dnia delegaci odbyli otwartą debatę z  Régisem Blugerem, dyrektorem ds. Społecznych w grupie Saint-Gobain. Pan Blugeon wskazał, że grupa musi dostosować swoją strukturę do nowej sytuacji rynkowej i musi stać się bardziej elastyczną i szybszą.

Pan Blugeon przedstawił także prezentację na temat wartości i podstawowych strategii grupy. Różni delegaci związkowi skorzystali z okazji, aby domagać się, aby pracownicy i ich związki zawodowe byli częścią procesu zmian. W trakcie procesu i poza nim wyraźnie poprosili o informacje i konsultacje. Podnieśli także kilka otwartych kwestii i zajęli się kwestiami dialogu społecznego. Pan Blugeon obiecał zajrzeć do otwartych spraw i wrócić z odpowiedziami, propozycjami i rozwiązaniami. Jednocześnie przyznał, że dialog społeczny będzie traktowany poważnie na każdym szczeblu grupy i że niektóre kwestie wymagają dialogu społecznego również na poziomie globalnym.

W świetle dyskusji na temat dialogu społecznego uczestnicy poprosili kierownictwo Saint-Gobain o utrzymanie odpowiedzialności i prowadzenie dialogu społecznego z brazylijskimi związkami zawodowymi. Pod koniec spotkania uczestnicy postanowili również przyjąć specjalne oświadczenie solidarności z brazylijskimi pracownikami i ich związkami zawodowymi.

Saint-Gobain, francuska wielonarodowa korporacja, zatrudnia około 180 000 osób w 67 krajach na całym świecie. W 2017 r. Grupa wygenerowała 41 mld. euro w sprzedaży. Grupa dostarcza rozwiązania dla sektora budowlanego, a także dostarcza materiały na rynki przemysłowe i konsumenckie, w tym sektor motoryzacyjny, lotniczy, zdrowotny i energetyczny.