Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność"

2018-09-18

Obchody święta Pracownika Przemysłu Naftowego „Oil Workers Day” w Rumunii

W dniu 07.09.2018r Delegacja Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność” w składzie Ireneusz Besser – Wiceprzewodniczący KSPCH, Honoriusz Siarkowski - Krajowa Sekcja Przemysłu Naftowego uczestniczyła w obchodach święta Pracownika Przemysłu Naftowego. Od wielu lat organizatorem uroczystości jest związek zawodowy Sindicatul National „Petrom-Energie”, który zaprasza zaprzyjaźnione organizacje związkowe z takich krajów jak Serbia, Węgry, Niemcy, Austria, i oczywiście NSZZ Solidarność z Polski.

Florin Bercea w swoim przemówieniu przedstawił, że rozpoczynają rozmowy z pracodawcą o planach na rok 2019 oraz sytuacji bezpieczeństwa pracy pracowników, że to jest priorytet na następne lata. Podziękował wszystkim delegacją za wieloletnia współpracę i życzenia dla pracowników. Nasza delegacja również osobiście podziękowała za zaproszenie i życzyła bezpiecznej pracy i dalszego rozwoju.

Kolejne dni wykorzystaliśmy na rozmowy o związkach zawodowych, koledzy z Rumunii podkreślali problem starzejących się kadrach związkowych, dlatego już teraz szukają i mają Stażystów na niektórych stanowiskach Uczą ich podstaw związkowych: jak założyć związek lub jak zorganizować manifestację? Koledzy z Serbii podkreślali, że u Nich odbywa się łączenie na poziomie zakładu pracy w jedną organizację związkową, i o problemach, jakie z tym mają. Łączą się również na poziomie branży związkowej w Serbii: Chemia z Górnictwem.

Spotkanie w Rumunii to kolejna okazja na poznanie, co zmienia się w związkach zawodowych w Europie Środkowej. Związkowcy z tych krajów nie wyobrażają sobie żeby mogli popierać jakikolwiek rząd lub startować w wyborach, dlatego pytali, dlaczego Solidarność to robi. Mieliśmy trochę kłopotów z wytłumaczeniem się, ale wierzę, że razem z kol. Honoriuszem daliśmy radę.

 

Ireneusz Besser

Honoriusz Siarkowski