2019-05-20

Obrady Komitetu Wykonawczego IndustriALL Europa

W dniach 16-17 maja 2019 r. w Brukseli odbyły się obrady Komitetu Wykonawczego IndustriALL Europa.

Obrady rozpoczął Prezydent IndustriALL Europa - Michael Vassiliadis, powitał uczestników, zatwierdził protokół z poprzednich obrad. Następnie Sekretarz Generalny – Luc Triangle przedstawił zmiany dotyczące struktury IndustriALL ( zakończenie pracy i wchłonięcie w struktury IndustriALL fundacji metalurgów).

Gościem tej części obrad był Sekretarz Generalny EKZZ - Luca Visentini, który miał wystąpienie na temat zbliżających się wyborów do Europarlamentu. Oczywiście długo i „namiętnie” przekonywał, że należy pójść na wybory i oczywiście namawiał do głosowania na lewicę, twierdząc, że prawica to zagrożenie dla socjalnej Europy. Bez Europy socjalnej, sprawiedliwości społecznej nie będzie demokracji, przekonywał. Namawiał do rozmów z posłami. Nie można dopuścić aby prawica miała większość w Parlamencie – grzmiał. W dyskusji uczestnicy narzekali na zachowania prawicowych partii w swoich krajach np. w Austrii. Związkowiec z Francji stwierdził że u nich nie ma debaty wyborczej, poinformował, że mają dużo partii eurofobicznych. Związkowcy tam sporządzili listę pytań do kandydatów na posłów, część im odpowiedziała część nie. Upublicznili te odpowiedzi, ze skrajna prawicą nie rozmawiają. Kolega z Hiszpanii przekazał, że u nich partie prawicowe wygrywają prostym przekazem strasząc emigrantami, że Rząd oszukuje itp. Skrytykował, że istnieje Europa dwóch prędkości i to trzeba zmienić. Związkowiec z Niemiec stwierdził, że robili ankiety i że do niedawna najbardziej obywateli niepokoiła sprawa emigrantów a teraz klimat. Ktoś z uczestników wystąpił w obronie praw kobiet, LGBT, mniejszości i niepełnosprawnych. Inny stwierdził, ze kto wybiera prawicę jest wrogiem pracowników !!!!.

Luca Visentini podsumowując stwierdził że niedługo wybory i musimy jako związkowcy dać jasny sygnał, musimy zachęcić naszych członków do pójścia na wybory, od wyborów zależy nasza przyszłość – stwierdził.

W przyszłym tygodniu w Austrii odbędzie się Kongres wyborczy EKZZ. Luca poinformował o treści manifestu który będzie przyjęty na Kongresie. Będzie zawierał 6 priorytetów i 12 działań. Jednym z ważnych punktów będzie poświęcony układom zbiorowym i działaniom zmuszającym UE do starań aby każdy pracownik był objęty układem zbiorowym.

Następny punkt obrad dotyczył sprawozdania z działalności IndustriALL Europa przez ostatnie 6 miesięcy. Była również długa debata o sprawach klimatycznych.

Następny punkt obrad, bardzo interesujący, dotyczył kampanii jaką przygotowuje IndustriALL Europa . Kampania ma dotyczyć Układów Zbiorowych. Kampania będzie przeprowadzona z dużym rozmachem, rozpocznie się we wrześniu, po wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Kampania będzie podzielona na 5 kampanii. We wrześniu pierwsza kampania skierowana do posłów UE, pokaże erozję układów, ich wpływ na prace i płace. IndustriALL będzie prosił poszczególne centrale związkowe o pomoc i zaangażowanie . Będą odpowiednie materiały medialne. We wrześniowej kampanii będzie pokazane jak pracownicy zyskują na układach zbiorowych.

W listopadzie kampania ma być skierowana do pracodawców, ma pokazać jak układy zbiorowe wspierają środowiska firm.

W styczniu kampania skupi się na młodych pracownikach, najbardziej dotkniętych bezrobociem. W lutym kampania będzie skierowana do kobiet a w marcu ma być tydzień działań.

W kwietniu nastąpi przegląd kampanii, podsumowanie, co udało się osiągnąć. Hasło kampanii: „ToGether at Work” “razem w pracy”. IndustriALL będzie przekazywał materiały, oczekują pomocy. Przekażą szablony filmów aby zrobić w swoich krajach dostosowane do potrzeb kraju. Trzeba pokazać to na poziomie Europy aby nastąpiła zmiana narracji. W kryzysie uznano, że układy zbiorowe są przeszkodą, trzeba to zmienić. IndustriALL oczekuje od propozycji, co będziemy robić w ramach kampanii.

W dalszych punktach obrad omawiano między innymi powstający dokument „budowanie mocy związkowej”. Zastępca sekretarza generalnego - Luis Colunga omówił temat dotyczący polityki przemysłowej. Miedzy innymi poinformował o działaniu komitetu grup energochłonnych. W komitecie tym oprócz pracodawców działa właśnie przedstawiciel IndustriALL Europa. Jednym z tematów komitetu jest analiza możliwych ulg aby przedsiębiorstwa energochłonne „przeżyły”.

Na koniec poinformowano, że w maju 2020 roku odbędzie się w Grecji w Salonikach Kongres Wyborczy  IndustriALL Europa.

Mirosław Miara