2017-09-19

Oil Workers Day

Informacja o uczestnictwie w obchodach święta Pracownika Przemysłu Naftowego „ Oil Workers Day” w Ploesti (Rumunia).

W dniu 07.09.2017r Delegacja Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność” w składzie Ireneusz Besser – Wiceprzewodniczący KSPCH, Honoriusz Siarkowski – Krajowa Sekcja Przemysłu Naftowego uczestniczyła w obchodach święta Pracownika Przemysłu Naftowego. Od wielu lat organizatorem uroczystości jest związek zawodowy Sindicatul National „Petrom-Energie”, który zaprasza zaprzyjaźnione organizacje związkowe z takich krajów jak Serbia, Węgry, Mołdawia, Austria, oczywiście Solidarność z Polski.

Florin Bercea w swoim bardzo krótkim przemówieniu przedstawił informację, że rozpoczynają trudne rozmowy o minimalnych wynagrodzeniach w spółkach paliwowych w 2018r, podziękował wszystkim delegacjom za wieloletnią współpracę i życzenia dla pracowników. Nasza delegacja również osobiście podziękowała za zaproszenie i życzyła bezpiecznej pracy, sukcesów w negocjacjach z Zarządem.

Pani Prezes Petrom Mariana Gheorghe w swojej wypowiedzi powiedziała o zysku za pierwsze półrocze, który wyniósł 1,2 mld Ron – to jest około 1,1 mld złotych, a zysk zwiększył się trzykrotnie do analogicznego okresu czasu w 2016r. Zamieniliśmy kilka słów z Panią Prezes, dla której PKN Orlen jest dobrze znany.

Pozostałe dni wykorzystaliśmy na rozmowy o tym jak współpracują związki zawodowe. Oczywiście nie zabrakło dyskusji o sytuacji w Europie w odniesieniu do imigrantów , i zagrożeniach z tym związanych.

Spotkania w Rumunii to dobra okazja na poznanie, co zmienia się w związkach zawodowych w Europie Środkowej.

Ireneusz Besser