2021-12-14

Solidarność oraz prezesi Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisali umowę społeczną

Przedstawiciele NSZZ „Solidarność” oraz zarządów PKN Orlen, Lotosu i PGNiG podpisali we wtorek umowę społeczną, związaną z konsolidacją spółek.

W związku z procesem łączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG podpisano umowę społeczną pomiędzy Krajowym Sekretariatem Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność", w tym organizacjami zakładowymi działającymi w tych koncernach oraz prezesami poszczególnych firm: Danielem Obajtkiem, Zofią Paryłą i Pawłem Majewskim. Patronami porozumienia jest wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz szef “Solidarności” Piotr Duda.

Podpisanie umowy miało miejsce w obecności przewodniczącego „Solidarności” Piotra Dudy i wicepremiera, ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak mówił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, nie będzie żadnych grupowych zwolnień. - Dostosujemy prawa pracy i płacy do lepszego pracodawcy - stwierdził. - To porozumienie pokazuje nasze intencje. Nie ma możliwości w tym procesie grupowych zwolnień. Optymalizacja nie będzie polegała na wyeliminowaniu pracowników. To bardzo ważne porozumienie. Pokazujemy, że szanujemy pracowników i prawo pracy - podkreślił Daniel Obajtek.

- To potężny krok w stronę budowy czempiona polskiego przemysłu i jednej z największych firm w tej części Europy - stwierdził z kolei Sasin. - Orlen, Lotos i PGNiG to potężny potencjał gospodarczy i inwestycyjny. Już dzisiaj Orlen jest kołem zamachowym polskiej gospodarki. Generuje miliardowe dochody dla polskiej gospodarki i przyczynia się do budowania nowym miejsc pracy. Chcemy dotychczasowe procesy zwielokrotnić, by w dobie transformacji energetycznej, skutecznie móc zmierzyć się z zadaniami, które ona ze sobą niesie. Jest zgoda Komisji Europejskiej na fuzję Lotosu i Orlenu. Pracujemy także nad fuzją Orlenu i PGNiG - dodał Jacek Sasin.

Więcej na:

Nagranie z wypowiedzi Przewodniczącego KSPCH NSZZ Solidarność w czasie podpisywania porozumienia: