Spotkanie przedstawicieli Central Związkowych GK PGNiG z Prezesami Orlen i PGNiG SA
Spotkanie przedstawicieli Central Związkowych GK PGNiG z Prezesem Danielem Obajtkiem PKN Orlen i Prezesem Pawłem Majewskim PGNiG SA w obecności 2 Dyrektorek Orlenu.
Stronę wiązkową reprezentowali Bolesław Potyrała I Karol Front - Krajowa Sekcja GNiG NSZZ Solidarność, Tomasz Gabrzdyl i Mariusz Gierczak OZ GNiG, Mirosław Szczygieł i Ryszard Perdek
– ZZ Kadra. Spotkanie odbyło się w siedzibie Orlenu w Warszawie w dniu 14 lipca 2021 rok
Spotkanie rozpoczął Prezes Obajtek mówiąc, że połączenie Spółek jest bardzo ważnym celem dla kraju, a dla Związków Zawodowych ważne są prawa pracownicze, bezpieczeństwo zatrudnienia
i płac.
Prezes nie zgodził się on z treścią pisma ZZ do Premiera odnośnie wielkości firm gdyż ich wycena zależy od wielu czynników i sporządzają ją specjalizujące się w tym firmy. Optymalną formę połączenia analizowało wiele osób biorąc pod uwagę czas, środki, prawa, doświadczenie i zatrudnienie.
Proponowana forma jest najkorzystniejsza bo np. struktura akcjonariatu i statut Orlenu nie pozwala na odwrotne połączenie, a pełną dywersyfikację gazową może zrobić tylko połączony podmiot.
Prezes Obajtek mówił, moim celem jest aby nie doprowadzić do skrzywdzenia pracowników i połączenie poprzez przejęcie jest najlepszą formą. Pracownicy zachowają swoje prawa a potem przystąpimy do wypracowania najlepszych rozwiązań, gdyż połączenie będzie dotyczyło pracowników 3 firm w tym Orlenu. Nie planuje się w tym procesie redukcji zatrudnienia.
Prezes Majewski mówił, że kierunek ten został potwierdzony czterostronną umową oraz decyzją Rady Ministrów. Nikt nie chce obejść związków zawodowych a rozmowy rozpoczną się gdy będzie znana struktura. Na pewno nie zmieni się miejsce pracy pracowników.
Prezes Obajtek mówił, że może też dla 70% pracowników Centrali nic się nie zmieni gdyż przejdą do Spółki Górniczej jak zostanie to zaakceptowane. Wtedy apstrim Orlenu i Lotosu trafi do tej spółki, a 30 % pracowników Centrali przejdzie do Orlenu. Spółka ta może zachować nazwę PGNiG gdyż wartość marki zależy od pracy a nie tradycji.
Inne spółki zależne PGNiG będą zależne od Orlenu, bez zmian dla załóg.
Orlen nie będzie spółką większościową i to jest najkorzystniejsze dla procesów inwestycyjnych. Połączone podmioty łatwiej realizują projekty jak elektrownia w Ostrołęce w przyszłości Grudziądz i Gdańsk. Większe zużycie gazu wymusi rozwój magazynów.
Transakcja połączenia zwiększy środki dla załogi dla utrzymania ich przywilejów z prawa pracy.
Trudno oczekiwać takich samych gwarancji jak górnictwo węgla, gdyż tam następuje likwidacja,
a my tworzymy spółkę dla rozwoju. Zabezpieczenia tak Lotosu jak i PGNiG będą takie same i czuwać nad tym mają fachowcy z Orlenu, ja zaproponuję Wiolę Kańdziuk i byłoby dobrze aby z PGNiG był członek Zarządu. Sytuacja Zarządów jest zmienna a związki są stałe.
Tworzenie nowych kompetencji biometan, hub wodorowy, petrochemia, energetyka spowoduje potrzebę zatrudnienia nowych pracowników a nie zwolnienia. Problemem przyszłości może być program zero emisyjny w Nimczech i we Francji który będzie ograniczał gazownictwo.
Prezes Majewski potwierdził że Zarządy patrzą długoterminowo i nie ma obaw aby było nas za dużo.
Prezes Obajtek – porównał wielkość i majątek zachodnich firm które mają też rurociągi przesyłowe oraz mówił o problemach z wycofaniem Energii z giełdy.
T. Gabrzdyl – podziękował za zaproszenie i mówił że obecni nie pisali pisma do Premiera. Wskazał że deklaracje są w formie „na razie’ i powinny być przelane na propozycje papierową, mówił też o sporze w Enerdze.
Prezes Obajtek (PDO) - mówił że dziś nie ma podstaw do negocjowania i podpisania, lecz po sporządzeniu planu i jego akceptacji przystąpi do negocjacji a także że w Enerdze tylko Centrala nie akceptuje zmian które popierają pozostałe Oddziały.
Przyszłość PGNiG to spółka Górnicza i apstrim z pozostałych, PGNiG OD i włączony handel z Energii do której trafił detal Orlenu, PSG jest największą siłą. Centra obsługi dziś nie są planowane do połączeń.
W trakcie negocjacji uprawnienia pracownicze będą utrzymane, lecz nie powinny one blokować procesu połączenia, który powinien potrwać 2-3 miesiące. Po przedłożeniu projektu oczkujemy
że ZZ wniosą do niego uwagi i przystąpimy do negocjacji.
T.Gabrzdyl – czy nie powinno się wydłużyć procesu z uwagi na koncesje , taryfy.
Prezes Obajtek – czas to pieniądze , ja ustaliłem terminy i powinniśmy zdążyć mam też akceptację rządu do zmian.
Potyrała Bolesław – mówił że akceptuje formę przejęcia bezgotówkowego i przeznaczenie części środków dla załóg, mówił również że po zmianie koncepcji połączenia, nastąpiło zmniejszenie prac w PGNiG Technologie, Exalo, Geofizyka. Zaproponował aby po okresie roku wprowadzić Ponadzakładowy Układ Zbiorowy Pracy w całej połączonej Spółce.
P. Majewski – mówił że nie ma ograniczenia inwestycji z tytułu połączeń, nie wstrzymuje się prac dla fuzji, a ich ograniczenie może jedynie wynikać z aktualizacji strategii.
PDO – mówił że PUZP nie da się tak szybko wprowadzić , najpierw należy utrzymać gwarancje pracownicze, potem rozmowy o łącznych przywilejach w dalszej perspektywie.
Potyrała B – czy po ewentualnej zmianie Rządu, oby jednak tak się nie stało, nie dojdzie do zbycia wielkiej multienergetycznej firmy.
PDO – mówił że dziś jest trudno zbyć strategiczne firmy a po połączeniu NIK nie odważy się (nawet PO) na zbycie, gdyż nie ma na to akceptacji społecznej, a zabezpieczenie firm można różnie kształtować.
Mariusz Gierczak zapytał o pomysł na PGNiG Termika i obaj Prezesi potwierdzili, że spółka ta jest w planach jako spółka wytwarzająca ciepło z gazu i do niej także przejdą wszystkie aktywa ciepłownicze z Orlenu.
Na tym spotkanie zakończono, pomimo niewyczerpania wszystkich zagadnień, gdyż od kwadransa miało rozpocząć się spotkani ze Związkami PGNiG, które podobno jednak nie doszło do skutku, z uwagi na nie przybycie przedstawicieli Związków Zawodowych.
Notatkę przygotował Bolesław Potyrała
Przewodniczący KS GNiG NSZZ „S”