2016-09-20

Święto Pracownika Przemysłu Naftowego „Oil Workers Day” w Ploesti (Rumunia)

W dniu 07.09.2016r Delegacja Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ „Solidarność” w składzie Ireneusz Besser – Wiceprzewodniczący KSPCH, Honoriusz Siarkowski - Krajowa Sekcja Przemysłu Naftowego uczestniczyła w obchodach święta Pracownika Przemysłu Naftowego. Od wielu lat organizatorem uroczystości jest związek zawodowy Sindicatul National Petrom, który zaprasza zaprzyjaźnione organizacje związkowe z takich krajów jak Serbia, Węgry, Mołdawia, Słowacja, Austria, Chorwacja i oczywiście z Polski  - KSPCH NSZZ Solidarności. Nowym przewodniczącym SNP jest Florin Bercea, który jest następcą wieloletniego przewodniczącego Liviu Luca. W swoim przemówieniu do uczestników spotkania zwracał się o wspólne działania na rynku paliwowym, gdyż niska cena wydobycia paliw i produkcja powoduje niepewność zatrudnienia oraz zawieranie więcej umów cywilnych z pracownikami (nasze śmieciówki). Podziękował za pamięć wszystkim delegacjom. W Naszym przypadku podziękował za zaproszenie na Jubileuszowy Kongres KSPCH w październiku. Spotkania w Rumunii mają swoją specyfikę, gdyż większość bardzo interesujących rozmów dotyczących funkcjonowania firm takich jak: Petrom-Energy, MOL, NIS – Naftagaz, OMV i związków zawodowych odbywa się w kuluarach, w trakcie posiłków lub kawy, a nie w wielkich salach do prowadzenia symultanicznych spotkań. Pozostałe dni wykorzystaliśmy na rozmowy o tym jak współpracują związki zawodowe, ze sprawującymi władze, i tu dochodziło do ostrej dyskusji. Zaznaczam, że większość polemiki odbywała się w języku rosyjskim(sic). Spotkania w Rumunii to dobra okazja na poznanie, co zmienia się w krajach Nam kulturowo bliskich.

Ireneusz Besser

Ireneusz Besser