2015-08-01

Dzień Ceramika Ćmielów-Chodzież

Tradycyjnie w pierwszą sobotę sierpnia obchodzimy nasze Święto Dzień Ceramika. Dziś po raz drugi obchodzimy nasze uroczystości po połączeniu się z Chodzieżą. Do Ćmielowa przyjechała 19. osobowa delegacja z Chodzieży.

Wieloletnia tradycja wskrzeszona w Ćmielowie w 1997 roku, nakazywała, by święto wszystkich pracowników zakładu odbywało się w pierwszą sobotę sierpnia, tuż przed piątym dniem tegoż miesiąca czyli świętem Matki Boskiej Śnieżnej, patronki garncarzy i ceramików. Dzień Ceramika znany był jeszcze przed I i II wojną i tradycyjnie był dniem wolnym od pracy. Wtedy to na terenie fabryki wystawiano stoły z poczęstunkiem, był szacunek dla ludzkiej pracy. Tego dnia idziemy z obrazem naszej Patronki Matki Bożej Śnieżnej namalowanym na porcelanie do kościoła by podziękować za każdy dzień. Dziś po raz drugi obchodzimy nasze uroczystości po połączeniu się z Chodzieżą. Do Ćmielowa wybiera się 19 osobowa delegacja z Chodzieży i, jak zwykle, spotkanie było okazją, by podziękować za trud wszystkim pracownikom i wyróżnić tych z najdłuższym stażem pracy. Trzeba podkreślić wyjątkowo dużą w tym roku liczbę jubilatów mających staż pracy od 20 do 50 lat. Grupa liczy 70 osób, przy czym 14 z Chodzieży i 56 z Ćmielowa. Tu wymienimy tylko pracowników najstarszych, z 40- i 50 - letnim stażem pracy.

50 lat przepracował Eugeniusz Kamiński, zaś 40 lat Leszek Czajkin, Grażyna Chlewicka, Dorota Dutkiewicz, Krzysztof Granat, Bogdan Rutkowaki, Wojciech Sadaj i Mirosław Rogoziński. Obchody dla Jubilatów przygotowuje „Solidarność”. Mamy też pomoc ze Związku branżowego. Na nasze zaproszenie przyjechali: Przewodniczący Sekretariatu Przemysłu Chemicznego Mirosław Miara oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Ziemia Sandomierska – Andrzej Kaczmarek.

Uroczystość uświetniły liczne poczty sztandarowe: MOZ NSZZ „Solidarność” Porcelany Ćmielów, „Solidarność” z Opoczna z Przewodniczącym Ryszardem Kossakiem, „Solidarność” Cementowni Ożarów z Przewodniczącym Kazikiem Bednarzem,

„Solidarność” Huty Celsa Ostrowiec z Przewodniczącym Wojtkiem Krasuskim oraz poczet Zakładów Porcelany Ćmielów. Po wręczeniu okolicznościowych upominków odbyło się spotkanie integracyjne połączone z zabawą taneczną.

Patrząc dzisiaj na Zakłady Porcelany „Ćmielów”, pomimo perypetii jakie towarzyszyły zakładowi w ostatnich latach, wciąż widać ogrom tradycji budowanej nieprzerwanie od 1790 roku. To tutaj tajniki warsztatu ceramika przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Tak, jak długa jest tradycja wyrobu porcelany w zakładach w Ćmielowie, tak niemal długa jest tradycja tamtejszych związków zawodowych pracowników, które należą do najstarszych w Europie. Produkty ćmielowskiej porcelany wciąż są cenione wśród pokoleń Polaków i rozpoznawalne na całym świecie. Dopełnieniem święta ceramików był tradycyjny już festyn rodzinny, który odbył się 2 sierpnia. Na Stadionie Leśnym w Ćmielowie bawili się pracownicy fabryki i mieszkańcy Ćmielowa.