Krajowy Sekretariat Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność"

2023-03-10

Dzień Kobiet bez prezentu, ale z naganą dla szefa "S" w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina”

Ireneusz Besser, przewodniczący zakładowej Solidarności w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej za chęć wręczenia prezentu na Dzień Kobiet został ukarany naganą.

W środę rano (8 marca) Ireneusz Besser, przewodniczący zakładowej Solidarności w Zakładzie Porcelany Stołowej „Karolina” w Jaworzynie Śląskiej złożył przez radiowęzeł życzenia wszystkim paniom zatrudnionym i zgodnie z wieloletnią tradycją udał się z voucherami, które chciał wręczyć pracownicom.

Jak przekazali związkowcy "na swojej drodze napotkał właściciela firmy, który uznał, że takie działanie odciąga pracowników od pracy".

– Specjalnie tydzień wcześniej złożyliśmy pismo, w którym uprzedzaliśmy, że w ten sposób będziemy chcieli umilić naszym paniom ten dzień. Poza tym był to w naszym zakładzie dobry obyczaj i tradycja od co najmniej 25 lat, że rozdawało się w tym dniu upominki. Nie było żadnej odpowiedzi na nasze pismo, gdybym wiedział, że właściciel nie życzy sobie, aby panie otrzymały w tym dniu prezent zorganizowałbym to w inny sposób – tłumaczył zaskoczony Ireneusz Besser, który za chęć wręczenia prezentu na Dzień Kobiet został ukarany naganą.

– Odbieram to jako kolejną szykanę wobec naszego związku – dodał.

W jaworzyńskiej firmie kobiety stanowią ponad 80% załogi. Pandemia koronawirusa i wojna za naszą wschodnią granicą sprawiły, że pogorszyła się sytuacja ekonomiczna firmy. W listopadzie ub.r. w zakładzie doszło do znacznego opóźnienia wypłaty pensji pracownikom. Zatrudnienie po przejęciu większości udziałów przez HM Investment spadło o około 30%.

 

Autor: Region Dolny Śląsk

Źródło: solidarnosc.wroc.pl