2017-02-06

Ministerstwo Zdrowia. Podzespoły ds Polityki Lekowej

Podzespół zajmował się zgłoszonym wnioskiem poświęconym liście leków 75+.Gospodarz- Dyr Departamentu MZ Pani Izabela Obarska, uczestniczyli przedstawiciele "Solidarności" Przew. KSPCH Mirosław Miara, Tomasz Walicki, OPZZ Grażyna Biedrzycka i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Konfederacji Lewiatan, PZPPF, Prac. Polskich i inni.Temat zgłoszony przez OPZZ na prośbę Tarchomina. Przygotowana prezentacja pokazała obawy związane z umieszczeniem na liście 75+ insulin analogowych/ nie wytwarzanych w Polsce/ i pominięcie na liście insulin ludzkich podstawowego leku w leczeniu cukrzycy /wprowadzono je po nowelizacji od 1 tycznia 2017 r./. Insuliny ludzkie produkuje w kraju dwie firmy -" Polfa"Tarchomin i Bioton. Dyskusja wykazała że "Program leków bezpłatnych 75+" to strzał w 10 !!!. Jest duże oczekiwanie związane z jego funkcjonowaniem i rozszerzaniem leków dostępnych na liście. Program i jego skutki dla pacjentów, przemysł farmaceutycznego i budżetu będą monitorowane. Ministerstwo Zdrowia zamierza od 1 marca wprowadzić na listę 75+ lek na jaskrę, o od 1 maja dodatkowe leki kardiologiczne.