2016-03-30

Niecodzienny przebieg Europejskiej Komisji Dialogu Sektora Papierniczego w Brukseli

Miało to być 15 wspólne posiedzenie Związkowców i Pracodawców Przemysłu Papierniczego z UE. Komisja miała się odbyć 22 marca o godz. 9.30 w centrum Konferencyjnym „ALBERT” Borschette. Naszą branżę papierniczą reprezentowali Tadeusz Zagrabski Mondi Świecie i Zbigniew Lisewski IP- Kwidzyn. Mieliśmy tam przyjąć kluczowe stanowiska dla naszej branży i jak zwykle poruszać sprawy pakietu klimatycznego które najbardziej uderzają w polski przemysł. Dotyczy to całego Przemysłu energochłonnego nie tylko papierniczego. Na początku spotkania zaczęły do nas docierać jakieś informacje o wybuchach w centrum Brukseli , były to informacje bardzo chaotyczne i niesprawdzone. Jednak po krótkim czasie gdy zabroniono nam opuszczać budynek wiedzieliśmy już do jakiej tragedii doszło. Wyludnione ulice ,odcięte telefony, wojsko na ulicach. Tak wyglądała Bruksela –rzekomo- stolica Europy? Natychmiast przerwano obrady i zakazano opuszczać budynek. Wówczas zaczęły docierać do nas  informacje o liczbie zabitych , rannych i miejscach gdzie doszło do wybuchów. Największe przerażenie było gdy dowiedzieliśmy się że wybuch był w metrze. Właśnie nim mieliśmy jechać na obrady , tym razem wybraliśmy TAXI…….

Na twarzach uczestników było widać przerażenie. Zaczęliśmy kontaktować się z naszymi centralami w Polsce. Powrót samolotem nie wchodził w grę przez najbliższe dni. Kontakt był bardzo ograniczony, jednak dzięki dużemu zaangażowaniu naszych kolegów związkowców  z Polski :Andrzejowi Adamczykowi,Sandrze Domagalskiej,Andrzejowi Matli, Mirosławowi Miarze, Józkowi Niemcowi, Barbarze Surdykowskiej,Markowi Witomskiemu,Markowi Ziarkowskiemu udało się rzutem na taśmę załatwić kupno biletów autobusowych w drogę powrotną, i zorganizowanie noclegu w domu Solidarności w Brukseli. W trasę do Polski wyruszyło sześć autobusów -nie wszyscy jednak mieli takie szczęście. Do domów dotarliśmy cali i zdrowi po 24- godzinnej podróży.

Zbigniew Lisewski

V-ce Przewodniczący MKZ „Solidarność” IP-Kwidzyn