2016-03-11

Spotkanie IndustiALL Europa – Region Wschodni

W dniach 10-11 marca 2016 r. w Bogatyni obradowali związkowcy zrzeszeni w IndustiALL Europa – Region Wschodni. Przypomnę, że Region Wschodni, to związkowcy z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii. Obrady rozpoczęły się rano w pięknej sali należącej do kopalni węgla Brunatnego Turów.

Gości przywitali: Dyrektor Kopalni – Cezary Bujak, Przewodniczący NSZZ Solidarność w kopalni – Wojciech Ilnicki, Przewodniczący Regionu Jeleniogórskiego – Franciszek Kopeć oraz Przewodniczący Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki – Kazimierz Grajcarek. Po powitaniu oraz przedstawieniu przez dyrektora historii kopalni oraz jej obecnych osiągnięć, wszyscy uczestnicy udali się do szatni aby przebrać się w ubrania robocze a następnie przez kilka godzin zwiedzali kopalnię. Były to wrażenia, które zapewne wszystkim zostaną w pamięci na długo.

Po zwiedzaniu kopalni oraz po obiedzie, wznowiono obrady podczas których wystąpienia mieli: ustępujący sekretarz IndustiALL Europa – Urlich  Eckelmann oraz obecny jego zastępca - Luc Triangle.

W czerwcu w Madrycie odbędzie się Kongres IndustiALL Europa, podczas którego nastąpi zmiana na stanowisku sekretarza, Urlich  Eckelmann ustępuje z tego stanowiska, natomiast nominację na to stanowisko uzyskał Luc Triangle i on zapewne w czerwcu zostanie wybrany.

Urlich  Eckelmann w swoim wystąpieniu poruszał tematy związane ze zbliżającym się Kongresem w Madrycie. Poinformował również o nowych zasadach dotyczących składek, które mają wejść w 2017 roku. Luc Triangle zwracał uwagę na główne zagadnienia jakimi zajmuje się IndustiALL Europa. Podczas dyskusji uczestnicy zgłosili kilka tematów jakimi powinien się zająć IndustriALL, między innymi duży nacisk położono na bardzo duże różnice w zarobkach jakie występują w krajach UE. Związek powinien jak najszybciej rozpocząć kampanię, która powinna propagować dążenie do wyrównania zarobków w całej UE.

Drugi dzień obrad rozpoczął burmistrz Bogatyni – Andrzej Grzmielewicz, przedstawiając historię miasta i regionu. Tematem obrad była sytuacja ludzi młodych w krajach naszego regionu głównie w aspekcie bezrobocia oraz działalności ludzi młodych w związkach zawodowych. Okazuje się, że w krajach regionu wschodniego w sprawie ludzi młodych mamy bardzo podobna sytuację i podobne problemy, temat ten ma być również omawiany na następnym posiedzeniu IndustiALL Europa – Region Wschodni, które tym razem odbędzie we wrześniu w Czechach.

Po temacie dotyczącym sytuacji młodych, tradycyjnie przedstawiciele każdego państwa omawiali obecną sytuację gospodarczą i polityczną w swoich krajach.

Obrady Regionu Wschodniego IndustrALL Eoropa odbywają się regularnie co pół roku i za każdym razem organizatorem jest kolejny kraj wchodzący w skład regionu. To pożyteczne spotkania, pozwalające utrzymywać bliskie kontakty i wymieniać doświadczenia wśród związkowców z Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Słowenii.

Miara Mirosław