Walne Zebranie Delegatów Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Papierniczego
Na spotkaniu Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Papierniczego gościliśmy Piotra Łusiewicza, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego NSZZ "Solidarność". Spotkanie otworzył Marek Ziarkowski, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Przemysłu Papierniczego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele firm papierniczych z różnych lokalizacji, takich jak Kwidzyn, Grudziądz, Poledno, Ostrołęka, Łódź , Świecie, Ciechanów, Ujazd.
Podczas spotkania omówiono sytuację w poszczególnych zakładach, zwracając uwagę na wyzwania, z jakimi się borykają.
Stora Enso w Ostrołęce zamknęła jedną z linii wytwarzającej papiery do tektury falistej MP-4. Maszyna ta miała ok. 60 lat, niemodernizowana od lat, nie przystawała do obecnych warunków rynkowych. Po zamknięciu maszyny ok. 50 osobom zaproponowano pracę na innych wydziałach. Dla porównania nasza (kwidzyńska) MP-3 miała 30 lat co pokazuje, że relatywnie była maszyną która mogłaby sobie poradzić na rynku (ale do tego potrzeba zaangażowania nie tylko pracowników ale właścicieli, czyli MM – a wcześniej IP).
Koledzy z Sofidel Ciechanów podkreślali , że mają duże zapotrzebowanie na swoje wyroby, produkują tzw. papiery higieniczne do użytku domowego. Ich flagowa marka znana w Polsce i w Europie to ręczniki Regina. W ostatnim czasie wybudowano tam nowy magazyn który jest drugim tego typu obiektem wybudowanym przez Sofidel w Europie a trzecim na świecie. Aby zobrazować skalę inwestycji w magazynie tym, palety towarów są składowane na ośmiu piętrach. Sześć wózków widłowych sterowanych laserowo działa tam bez udziału operatora a autonomiczne wózki rozmieszczające palety wyrobu gotowego przenoszą je lub odbierają w wyznaczone miejsce. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 40% powierzchni do przechowywania. Moce produkcyjne w zakładzie w ostatnim okresie się potroiły, jednak zarobki Pracowników odbiegają od zarobków w innych zakładach produkcyjnych naszej branży i stanowią nieodłączny problem w trakcie negocjacji płacowych.
Nie dojechali zmagający się ze skutkami powodzi, koledzy z Krapkowic.
Nieobecni byli koledzy z Arctic Paper Kostrzyn, ale przekazali nam, że mają spotkanie z członkami Rady Nadzorczej w sprawie utworzenia systemu pięciobrygadowego. Mają na to zgodę swojego Prezesa który podkreśla, że będzie to wymagało zatrudnienia dodatkowo ok.40 osób. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady nadzorczej. System pięciobrygadowy w Szwedzkich zakładach Arctic paper został wdrożony ok.25 lat temu. Pokazuje to jaki dystans nas dzieli i jak traktuje się pracowników w tzw. krajach Europy Wschodniej. Od niedawna pracownikom przyznano dodatkowo sześć dni urlopu rocznie uzależnionego od stażu pracy. Poza tym ufundowano darmowe posiłki które dostarczane są na teren zakładu pracy.
Uczestnicy poruszyli także kwestie związane z wpływem "zielonego ładu" na przemysł papierniczy, wskazując na potencjalne zagrożenia dla jego rozwoju w Polsce i Europie. Wiele dyskusji skupiło się na obawach dotyczących regulacji środowiskowych ( w tym dostępność i cenę drewna), które mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność i stabilność sektora. Spotkanie miało na celu nie tylko wymianę informacji na temat aktualnych problemów, ale również wypracowanie strategii w obliczu nadchodzących wyzwań w branży papierniczej.