2015-06-14

XXXV rocznica powstania Solidarności w Lublinie

W dniach 13-14 czerwca 2015 r. związkowcy z NSZZ Solidarność Polfa Lublin (Polfa +Baxter) uroczyście świętowali XXXV rocznicę powstania Solidarności. Rok 2015, to również XXXV rocznica tzw. Lubelskiego Lipca.

Przypomnę w tym miejscu, że przed wydarzeniami sierpniowymi w Stoczni Gdańskiej w 1980 roku, 8 lipca rozpoczął się strajk  w WSK Świdnik, który szybko rozprzestrzenił się na cały Region Lubelski. Koledzy z Polfy Lublin postanowili uczcić jubileusz XXXV lecia, wyjazdem na pobliskie, przepiękne Roztocze, do Zwierzyńca. Podczas oficjalnej części uroczystości, odbyło się wystąpienie Przewodniczącej Komisji Międzyzakładowej - Jolanty Mazurek oraz Przewodniczącego Sekretariatu Przemysłu Chemicznego -  Mirosława Miary. Na uroczystość byli również zaproszeni emeryci, którzy zakładali w Polfie związek:  Bożena Ignatowicz  i Marian Baran - pierwszy Przewodniczący. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali z rąk przewodniczącej drobne upominki i symboliczny dyplom. Jola Mazurek w sposób szczególny również wyróżniła tych, którzy najbardziej poświęcają się działalności związkowej. Krótkie wystąpienie miał również Krzysztof Rudziński, przewodniczący tej organizacji w poprzednich kadencjach.

Uczestnicy brali udział (również z pocztem sztandarowym) w zamówionej na tę okoliczność  - Mszy Świętej w kościele w Zwierzyńcu.
Po za oficjalną częścią uroczystości, uczestnicy brali udział w spływie kajakowym po rzece Wieprz, uczestniczyli w wędrówce pieszej z przewodnikiem po Roztoczu i jak przy tego typu okazjach, obowiązkowo w uroczystej kolacji z tańcami włącznie.

Joli Mazurek i Krzysztofowi Rudzińskiemu, pomimo nielicznej ilościowo organizacji (około 50 członków) udało się pozyskać sponsora i w sposób bardzo miły i sympatyczny zorganizować obchody jubileuszowe, które zapewne wszyscy uczestnicy przyjęli z wielkim zadowoleniem. Niestety nie udało się zaprosić wszystkich członków związku, ponieważ firma pracuje praktycznie w ruchu ciągłym i niektórzy musieli zostać na stanowiskach pracy, ale ponad 50% członków związku brała udział w obchodach. Bardzo sympatyczna impreza w pięknych okolicach. Roztocze, to przepiękne tereny, raj dla wycieczek pieszych (masa szlaków turystycznych), wycieczek rowerowych (coraz więcej przepięknych tras), spływów kajakowych ( duża ilość wypożyczalni ), kąpieliska, "szumy nad Tanwią", i zabytki. Okolice Zwierzyńca i Suśca, naprawdę godne są polecenia a bardzo mało znane.

Przewodniczący Rady SPCH NSZZ Solidarność

Miara Mirosław